Agency for Migration and Adaptation AMIGA, z.s.
projekt
DUMKA
2024-2025
Název: Projekt DUMKA: Multioborová podpora v oblasti duševního zdraví uprchlíků z Ukrajiny
Termíny realizace: 1.3.2024 - 31.8.2025
Projekt multioborového týmu duševního zdraví uprchlíků DUMKA je zaměřen na poskytování komplexní psychosociální podpory uprchlíkům z Ukrajiny v České republice.
Tato podpora je poskytována zdarma, osobně a v rodném jazyce uprchlíků, a má za cíl podpořit schopností osob z Ukrajiny se lépe integrovat do české společnosti a mít větší šanci najit a udržet zaměstnání, díky stabilnějšímu psychickému stavu.
Seznam aktivit k realizaci v rámci projektu:
Psychosociální podpora: Poskytování odborné podpory pro zajištění stabilního duševního zdraví jako základu úspěšné integrace na trh práce.
Interkulturní mediace a tlumočení: Pomoc uprchlíkům v porozumění české kultuře a pracovním podmínkám pro usnadnění komunikace s potenciálními zaměstnavateli.
Vzdělávání a poradenství: Poskytování informací o vzdělávacích možnostech a školeních pro získání potřebných dovedností a kvalifikací.
Prevence konfliktů a asociálního chování: Organizace vzdělávacích aktivit v oblastech s větší koncentrací uprchlíků.
Aktivní zapojení uprchlíků: Zaměstnávání uprchlíků jako odborníků na duševní zdraví, kteří zároveň slouží jako vzor pro úspěšnou integraci do společnosti.
Registrační číslo projektu: CZ.03.02.01/00/23_054/0003944
Aktivity probíhají v rámci Operačního programu Zaměstnanost plus spolufinancovaného Evropskou unií.
Název: Multidisciplinární psychosociální podpora pro děti se speciálními potřebami v centru DUMKA
Termíny realizace: 1.7.2024 - 31.12.2024
Hlavním cílem projektu je poskytnutí komplexní individuální podpory a integračních služeb pro rodiny s dětmi se speciálními potřebami, které přestěhovali z Ukrajiny do České republiky. Projekt se zaměřuje na zlepšení duševního zdraví a celkové pohody dětí i dospělých v této cílové skupině, která čelí specifickým výzvám spojeným s válečnými konflikty, migrací a speciálními potřebami dětí.
Seznam aktivit k realizaci v rámci projektu:
Psychologická podpora: Poskytování psychologické podpory pro děti se speciálními potřebami z Ukrajiny, s důrazem na komunikaci v mateřském jazyce, kulturní citlivost a zvládání traumat spojených s válečnými konflikty a nucenou migrací. Pravidelná individuální setkání s psychologem pro děti i dospělé.
Logopedická a speciálně pedagogická podpora: Podpora dětí s opožděným vývojem nebo zasažených stresem z nucené migrace. Individuální logopedická cvičení a senzorická integrace, spolupráce s rodiči na stabilizaci a rozvoji dovedností dětí.
Skupinová senzorická integrace: Vytvoření senzorické místnosti v KC AMIGA a organizace individuální i skupinové práce zaměřené na stimulaci smyslových systémů dětí s mentálním nebo tělesným postižením.
Interkulturní práce a zvyšování informovanosti: Individuální doprovody a tlumočení při návštěvách škol, zdravotnických zařízení a dalších institucí, organizace seminářů zaměřených na zvyšování informovanosti o českém prostředí.
Inkluzivní a svépomocná podpora: Vytváření online podpůrných skupin a diskusí pro rodiče dětí se speciálními potřebami. Organizace inkluzivních a svépomocných setkání, zaměřených na senzorickou integraci a canisterapii, s aktivní účastí rodičů.
Koordinace projektu a řízení kvality: Projektová koordinace, řízení kvality a podpora týmu odborníků prostřednictvím supervizí, včetně zajištění dispečinku služeb.
Registrační číslo projektu: 6001, DOT/62/02/011873/2024
Projekt je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy.
Program podpory aktivit integrace cizinců na území hl. m. Prahy pro rok 2024 – 2. kolo – Ukrajina.
Název: Podpora (nejen) duševního zdraví dětí a dospělých z Ukrajiny - 2. faze.
Termíny realizace: 1.1.2024 - 31.12.2024
Projekt je zaměřený na psychosociální podporu zvláště zranitelných děti, a jejich rodin, kteří odešli neplánovaně z Ukrajiny v důsledku války. Zároveň, z důvodu svých zvláštních potřeb, vyžadují právě tyto děti neustálou podporu a rozvoj.
Aktivity k realizaci v rámci projektu:
Každé rodině bude vytvořen individuální plán zahrnující jak vyšetření a terapii pro dítě (neuropsycholog, dětský psycholog, arteterapeut, logoped), tak psycho-sociální konzultace pro rodiče/pečovatele. Tyto konzultace budou zaměřené na zvýšení psychické odolnosti, dovedností a informovanosti o dostupných službách v oblasti zdravotní péče, sociálních služeb a integrace do české společnosti, poskytované rodinným psychologem a interkulturním pracovníkem.
Registrační číslo projektu: NP-017-2024
Projekt je realizován s finanční podporou Nadace Olgy Havlové VÝBOR DOBRÉ VŮLE.
Název: Psychosociální podpora zvlaště zranitelných dětí.
Termíny realizace: 1.1.2024 - 31.12.2024
Projekt je zaměřený na psychosociální podporu zvláště zranitelných děti, a jejich rodin, poruchou autistického spektra nebo jinými mentálními postiženími, v první řádě kteří odešli neplánovaně z Ukrajiny v důsledku války. Mnoha z těchto děti nemají přístup k dostatečné podpoře od českého sociálního a vzdělávacího systému, z důvodu jazykové bariéry, přetíženosti existujících služeb, nebo finanční tísni.
Seznam aktivit k realizaci v rámci projektu:
Individuální plán vyšetření a terapie;
Psycho-sociální konzultace pro rodiče/pečovatele;
Organizace a proplácení ne-psychologických služeb.
Registrační číslo projektu: NP-017-2024
Projekt je realizován s finanční podporou RSJ Foundation.